Botanický popis rostliny
Perila je trvalá bylina rostoucí do výšky někdy až 100 cm. Stonek rostliny je chlupatý, čtverhranný. Listy jsou zelené s růžovým nádechem na rubu, protistojné, oválné, zoubkaté, 8-12 cm dlouhé, 5-9 cm široké se špičatým koncem a dlouhým řapíkem. Květy jsou drobounké, fialové, vyrůstají na koncích větviček a objevují se od srpna do září. Plodem je asi 2 mm velký, šedohnědý schizokarp. Semena jsou jemná, oválná a tvrdá s rozličnými barvami.
Původ a rozšíření
Perilla pochází původem z Číny nebo Indie, kde se dodnes hojně vyskytuje v nadmořských výškách do 1 200 metrů nad mořem. Hlavními zemědělskými producentskými zeměmi perilly jsou Čína, Indie, Japonsku, Korea, Thajsko a další východoasijské země. Rostlina však může růst a snáší mírná pásma Evropy a Severní Ameriky.
Využití
Obrovská využití nachází bylina v asijských zemích, kde se používá i jako konzervans do pokrmů a pochutin (konkrétně její éterický olej), jelikož extrahované obsahové látky vykazují antimikrobní účinek. Zároveň má perilla příjemně sladkou citronovou chuť hodící se do moderní a zdravé kuchyně. Díky esenciálním a krásně vonícím obsahovým látkám (apigenin, menthol, myristicin a další) se extrakty perily křovité používají v moderním parfumérnictví a výrobě kosmetiky.
Vysoký obsah esenciálních mastných kyselin v různých částech perilly křovité dokáže snížit vysoké koncentrace LDL cholesterolu a triacylglycerolů, čímž podporuje prevenci kardiovaskulárních chorob. Zároveň dokáží oddálit komplikace aterosklerózy a dalších chorob ze zhoršeného krevního oběhu. Existují původní preklinické zprávy, že by obsahové látky perily mohly zlepšovat symptomy depresí nebo úzkosti.
Dosavadní vědecké analýzy prokázaly antioxidační účinky u extraktů z listů perilly křovité a obsahových flavonoidů a anthokyanů. Experimenty provedené japonskými vědci dokládají in vitro i in vivo imunomodulační efekt redukující významný cytokin TNF, který je zároveň zatažen do alergického procesu. Antioxidační účinky vykazují polyfenolické látky a flavonoidy. Hydroxylové skupiny polymerních sloučenin fungují jako vhodní donoři vodíkových kationtů, čímž dochází k neutralizaci kyslíkových, peroxidových a dusíkatých volných radikálů. Další chemická in vitro studie popisuje antioxidační schopnost obsahových látek perily křovité jako schopnost vytvářet cheláty v přítomnosti těžkých kovů a schopnosti navázat škodlivé ionty přes benzenová jádra.
Obsahové látky perily křovité flavonoidního charakteru jsou zodpovědné nejen za antioxidační aktivitu byliny, zároveň se ukazují užitečné v prevenci oxidativního stresu. Ten se totiž ukazuje jako jeden z hlavních in vitro důvodů protirakovinného účinku obsahových látek. Další mechanismus se jeví jako schopnost flavonoidů vstoupit do regulace pro-rakovinných signálních drah nekontrolovatelného buněčného růstu a proliferace, modulací hormonového metabolismu, supresí onkogenů, formování tumorových ložisek, indukcí apoptózy, modulací detoxikační enzymové aktivity, stimulací imunitního systému a reparací DNA struktur. Další antioxidační látky jsou polyfenolické anthokyany. Malonylshisonin a shisonin jsou nejvýznamnějšími zástupci této kategorie spolu s flavony vykázali silný antioxidační účinek metodou zhášení volných radikálů.
Hlavními indikacemi pro použití perilly křovité je nicméně vlhký a produktivní kašel a asthma. Obsahové látky perily tedy ukazují antialergenní účinek. Zároveň byla detekována alfa-linolenová kyselina, která má stejné účinky podporující zmíněný efekt. Další obsahové látky (např. alfa-pinen, apigenin, beta-sitosterol, karyophyllen, myristicin, fenylpropanoid) se nejspíše zapojují do antialergenních a protizánětlivých procesů a ukazují na možnost využití v léčbě asthmatu, sezónních alergií (podávání po dobu 3 měsíců) a chronických bronchitid. V menší klinické studii byl prokázán významný efekt obsahových látek perily v utlumení symptomů a vitálních dýchacích funkcí u pacientů s asthmatem. Navíc, extrakt z perily křovité dokáže podporovat antiasthmatickou a antialergickou léčbu.
Celkem 9 triterpenických kyselin bylo identifikováno v listech perily křovité (kyselina ursolová, korosolová, epikorosolová, pomolová, tormentová, hyptedienová, oleánolová, augustová a epimaslinová), přičemž jejich kombinace byla testována u myší v modelu zánětu ucha a ukázala významný protizánětlivý účinek. Protizánětlivý účinek obsahových látek perily podporují in vivo antitumorózní aktivitu s inhibicí karcenogeneze. Podávání obsahových látek perily vede k pozitivnímu efektu na lidské zdraví prevencí kardiovaskulárních chorob, rakoviny, revmatoidní arthritidy a jiných.
Lidová medicína
Bylina má vysokou popularitu v tradiční čínské medicíně buďto samostatné nebo v kombinaci s jinými rostlinami nebo částí rostlin. V lidovém léčitelství se ujalo využití perily v léčbě a prevenci vysušení (způsobuje zvýšené pocení), v úlevě spasmů a různých křečí trávicího ústrojí a dýchací trubice.
Účinné látky
Perilla obsahuje v různé míře a v závislosti na způsobu extrakce a detekce luteolin, apigenin, scutellarin, alfa-pinen, apigenin, isoegomaketon, perilla keton, safrol, quercetin, katechin, beta-sitosterol, beta-karoten, citral, elemicin, limonen, linalool, karyophyllen, myristicin, menthol, perillen, fenylpropanoid, perillaldehyd, dillapiol, kyselina rozmarynová, askorbová, alfa-kumarinová, benzoová, skořicová, protokatechinová a kávová. Listy a plody perily obsahují vysoký podíl nenasycených mastných kyselin (zhruba 60% kyseliny alfa linolenové, 15% linolové a olejové), dále lignany, ligniny a anthokyany (např. malonylshisonin a shisonin).
Tradiční dávkování
Dosud nejsou dostupné informace doporučující stanovené nebo doporučované množství perily křovité ani z pohledu západní medicíny, ani alternativních léčebných postupů. Jedna studie popisuje použití 50-200 mg extraktu z listů perilly v léčbě asthma a chronické bronchitidy. V případě připravené nebo zakoupené tinktury se dávkuje cca 20 kapek 3x denně, což zhruba vychází na 600-800 mg extraktu rostliny.
Pěstování
Pěstování rostliny probíhá pouze pro sklizeň semen a hlavně listů. Rostlina se zasévá začátkem května a sklízí se od konce září do začátku října. Perila preferuje mírně kyselé prostředí v rozmezí pH od 6.5 do 5.0. Semínka se zasazují do asi 10 cm jamek a jemně zasypává zeminou. Rostlina má ráda pravidelnou (možno i drobnější) zálivku. K dosažení ztepilého vzrůstu byliny (jak vysoká, tak široká) se doporučuje pravidelné, asi po 2 týdnech se opakující, zaštipávání. I když je rostlina původem z tropických a subtropických oblastí jihovýchodní Asie, v prostředí České republiky lze perilu pěstovat. Vyžaduje pouze slunná a teplá stanoviště bez dalších zvláštních výsad. V mírném pásu snáší i sucho.