Botanický popis rostliny
Lichořeřišnice větší je ve středoevropských klimatických podmínkách jednoletou bylinou. Je pro ní charakteristická plazivá poléhavá lodyha, která dosahuje délky až 3 metrů. Oku lichotí oranžové pětičetné květy solitérně vyrůstající z plejády lysích štítovitých listů.
Původ a rozšíření
Zeměmi původu lichořeřišnice větší jsou jihoamerické státy – Ekvádor, Peru a Kolumbie. Na konci 17. století tak zvaná kapucínka svou krásou uchvátila evropské cestovatele a byla převezena na náš kontinent pro dekorativní účely. Protože ale této květině vyhovuje subtropické a mírné klima, uchytila se bez problémů i v dalších koutech světa - na příklad v Číně či Austrálii.
Využití
Ustanovení nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006, o výživových a zdravotních tvrzeních, nám nedovoluje informovat vás o účincích této rostliny na váš organismus. Informace o působení si prosím dohledejte ve volně dostupných zdrojích na internetu či v literatuře.
Účinné látky
Kapucínka obsahuje látku zvanou glykotropeolin, která se v organismu enzymaticky štěpí na antibioticky aktivní isothiokyanát benzylnatý. Z dalších obsahových látek můžeme jmenovat vitamin C, železo či draslík.
Tradiční dávkování
Lichořeřišnice větší se zpravidla užívá 3× denně po 8 hodinách - nálev z jedné lžičky rozdrcených semen louhovaných 15 min. v 200 ml vody. Vhodné volit po třech týdnech týden pauzu. Některé zdroje doporučují brát nepřetržitě.
Pěstování
Kapucínka je květina citlivá na mrazivé teploty, vysévá se tedy až v průběhu měsíce května. Jejímu růstu vyhovuje plné slunce či mírný polostín a nepřehnojená, vlhká půda. Ve středoevropských klimatických podmínkách nezplaňuje.