Guarana – Paullinia cupana se řadí mezi nejsilnější stimulanty a je především známá pro své povzbuzující účinky. Paulinie nápojná napomáhá při redukčních dietách – zrychluje metabolismus.
Botanický popis rostliny
Gurana neboli Paullinia cupana je popínavý keř, dorůstající 10-12m. Drobné nazelenalé, bílé nebo žluté květy vytváří malé trsy. Jasně červené plody ukrývají jedno velké černé semeno, které je obaleno v dužnaté slupce. Při dozrávání semen, začíná slupka praskat a černé semeno se dostává na svět. Říjen a listopad jsou měsíce, kdy Paulinie nápojná dává lidstvu své plody, sklízené pouze z keře, nikoli sbírané ze země. Guarana se nejvíce blíží našemu jírovci neboli koňskému kaštanu. Pěstovat se dá podobně jako vinná réva.
Původ a rozšíření
Guarana pochází z Amazonie a to zejména z regionů Manaus a Parintins. Jihoamerické kmeny již po staletí používaly Paullinii nápojnou pro své povzbudivé účinky. Před příchodem Kolumba byla tamními indiány pěstována na plantážích. Rostlinky byly rozmnožovány nejčastěji z odnoží, poté rozsazovány cca 2 m od sebe. Paullinia cupana počíná rodit již po třetím roce své existence, dále pak plodí až 40 let. Pro Evropu byla guarana objevena v roce 1669 a v roce 1700 byla provedena první analýza této rostliny. V současné době je nejvíce pěstována v Jižní Americe zejména Brazílii, Venezuele a Uruguaji. Díky světové poptávce po této surovině se sběr guarany ve volné přírodě stal hlavním zdrojem místních domorodců.
Využití
Guarana je nejznámější pro své povzbuzující a tonizující účinky za současně nulového rizika návykovosti. Dodnes se v Amazonii praží nebo vaří její semena k získání nápoje. Mezi mladými lidmi bývá guarana velice oblíbená, a to zřejmě z toho důvodu, že je zhruba 2x silnější než káva nebo čaj a je často součástí mnoha energetických nealkoholických nápojů.
Mírně zvyšuje atletický výkon a sportovní výdrž,stimuluje nervový systém, mírní duševní i tělesnou únavu a zvyšuje pocit energie. Některými léčiteli je guarana používána kléčbě chronického únavového syndromu (chronic fatigue syndrome). Duševní únava může vzrůst až na podporu krátkodobé i dlouhodobé paměti při potížích s učením nebo při občasném zapomínání. Jedna publikace zmínila krátkodobé zlepšení v rychlosti myšlení po jednorázovém užití guarany, zatímco jiná práce je v tomto o hledu skeptická (ta ale více sledovala starší jedince).
Několik prací se zabývalo studiem obsahových látek guarany na možné ovlivnění úzkostlivých stavů u dobrovolníků s mírnými potížemi v kombinaci s několika dalšími bylinami. Za podmínek nezávažného stavu byl určitý pokles úzkosti zaznamenán u několika lidí po 28 dnech pravidelného užívání (3x denně), i pokud byla konzumována samotná guarana.
Efekt guarany byl také testován vůči hepatokarcinogenům na myších ve třech různých dávkách. Po dobu 25 týdnů dostávala zvířata látku vyvolávající onemocnění s extraktem z guarany, který byl obsažen v jídle. Histologicky se měřily velikosti preneoplastických lézí (PNL) a buněčná proliferace se vyhodnotila imunoblotingem (zaměření se na proliferační jaderný antigen PCNA). Výsledek by zajímavý v tom, že v porovnání došlo k redukci PCNA a PNL v nejvyšší dávce extraktu guarany. Lze z toho vysoudit, že extrakt z guarany zapříčinil redukci incidence makroskopických lézí a že má antikancerogenní pote nciál.
Guarana je používána v mnoha dietetických přípravcích k redukci váhy při dietních opatřeních. Extrakt z guarany se mnohokrát objevuje v přírodních přípravcích k hubnutí nebo redukci nadváhy, potlačuje mírně chuť k jídlu a zvyšuje/zrychluje metabolismus tuků. Klinická studie potvrdila určitý efekt (redukce váhy o zhruba 2,7 kg) obsahových látek guarany, když byla pravidelně konzumována společně s maté a damiánou, 17 vitaminy a minerály po dobu 8 týdnů, pokud byla užívána s nízkokalorickou stravou a adekvátním (k věku a hmotnosti) cvičením. Při obdobných podmínkách byla pozorována redukce hmotnosti o 5 kg při pravidelném užívání guarany, maté a damiány po dobu 45 dní.
Berube-Parent et al. porovnávali účinek směsi extraktu ze zeleného čaje a guarany obsahující fixní dávky kofeinu s variabilními dávkami epigallokatechinu-3-galátu ve 24 hodinovém experimentu sledujícím výdej energie a oxidaci tuků. 14 subjektů se zůčastnilo této placebem kontrolované, dvojitě zaslepené, cross-over studii založené na náhodném výběru. Každý jedinec byl umístěn na 24 hodin do metabolické komory sledujíce (5x denně) výše zmíněné parametry a navíc ještě krevní tlak a užil 3x denně buďto standardizované kapsle z extraktu obsahující 200 mg kofeinu nebo placebo a epigallokatechin-3-galát. Systolick&y acute; a diastolický krevní tlak se v 24 hodinovém pokusu průměrně navýšil o 7 a 5 mmHg (v tomto pořadí) a celkový výdej energie narostl v průměru o 750 kJ.
V další studii se podával extrakt z guarany (standardizovaný na 100 mg kofeinu) po 2 hodinách u štíhlých a obézních ženách a pozoroval se vliv na pocit energie. Nárůst energie byl nejvíce zaznamenán u štíhlejších žen bez popsání důvodu, i když je zajímavé, že u obéznějších lidí se kofein vstřebává ve větší míře.
V laboratorních podmínkách dosáhly nízké koncentrace extraktu guarany (1,2 mcg/mL) antioxidační efekt skrze inhibici peroxidace lipidů. Guarana u zvířat v dávce 50 a 100 mg/kg prokázala významnou redukci v závažnosti gastrických lézí způsobených chronickým užíváním alkoholu. Gastroprotektivní účinek guarany byl pozorován u gastrických vředů indukovaných vysokými dávkami indometacinu.
Jihoamerické domorodé kmeny používají guaranu při bolesti hlavy nebo migrenózních stavů, což je mimojiné racionálně využíváno u některých moderních přípravků obsahujících kofein na stejné potíže. Má tedy mírný analgetický účinek, navíc podporuje efekt některých analgetik. Někdy se doporučuje k mírnění bolesti zad a kloubů.
Espinola et al. popsali u myší i potkanů kognitivní efekt extraktu guarany v jednorázové dávce od 3 mg/kg a 30 mg/kg stejně jako u chronického podávání v infůzi 0,3 mg/mL jako reverzního účinku vůči ztrátě paměti vyvolané podáním skopolaminu.
Lidová medicína volí guaranu při revmatismu, k uklidění rozbouřeného trávicího traktu při chronickém průjmu (adstringentní účinek) a zdá se, že zvyšuje libido. Někteří latinskoameričtí indiáni používají stále guaranu jako afrodiziakum samotnou nebo v kombinaci v čokoládě. Guarana i samotná zvyšuje sexuální touhu a zvyšuje eliminaci moči - má diuretický účinek.
Léčitelé někdy používají guaranu jako mírné antibiotikum, k ředění krve a ke snížení tělesné teploty (zejména v letních měsících) preventivně vůči riziku úpalu a stresu z horka. Místním ženám se doporučuje guarana při potížích s celulitidou. Někteří lidé pravidelně konzumují guaranu jako léčbu při nízkém krevním tlaku (dochází ke zvýšení), dále k prevenci malárie a dysentérie.
Terapeutické účinky nejsou vysvětleny pouze přítomností kofeinu, ale také theofyllinu a theobrominu (derivátů). V Jižní Americe je užívání guarany v těhotenství a při kojení považováno za bezpečné, Evropská léková agentura pohlíží na guaranu jako na bezpečnou při nízkých dávkách, přičemž ji však kvůli obsahu kofeinu nedoporučuje. Pozor by si měli dávat pozor pacienti s diabetem 1. typu, pacienti užívající léčiva na ředění krve a pacienti s problémy s krevní srážlivostí, srdečními chorobami, vysokým krevním tlakem, glaukomem.
Zajímavostí je, že guarana je mnohem účinnější než izolovaný kofein. V latinskoamerických zemích je oblíbená i jako afrodisiakum a indiáni guaranu používají i k přípravě čokolády.
Účinné látky
Semena guarany obsahují 4 – 8 % kofeinu, což je 2x více než káva. Navíc díky obsahu theofilinu a theobrominu její účinek vydrží déle a to až 5 hodin. Protože se guarana nepraží, uchovává si vitamíny C a některé B.
Tradiční dávkování
Podle požadovaného účinku, guaranu rozemeleme a rozmícháme přibližně čajovou lžičku do jogurtu, džusu či šťávy a vypijeme. Stimulační účinek se dostavuje velmi brzy. Jako skvělý tip na přípravu doporučujeme, přidat lžičku do připraveného kakaa.
Celé semeno necháme nabobtnat v ústech a žvýkáme.
U dospělých se doporučuje 250-300 mg čistého extraktu za den. Při přesažení těchto hodnot dochází k manifestaci nežádoucích účinků, které vyplývají z přítomnosti kofeinu (nespavost, nervozita, žaludeční iritace, nevolnost, zvracení, zrychlený srdeční tep, zvýšený krevní tlak,...).
Upozornění: Užívání guarany se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. Není vhodná pro děti.
Pěstování
Guarana se pěstuje především v tropech, avšak u nás je možné ji pěstovat jako pokojovou rostlinu. Paullinia cupana potřebuje vlhko, proto je nejlepší ji pěstovat ve skleníku. Ke klíčení rostlinka potřebuje minimálně 20 stupňů. Před samotným výsevem je vhodné semena namočit do teplé vody a poté vložit do substrátu s dostatečným množstvím písku či štěrku do hloubky zhruba 2 cm.