Chia semínka jsou pro svoji vysokou energetickou hodnotu, vitamíny, vlákninu a další účinné látky vhodná pro všechny věkové kategorie i pro různé druhy diet.
Botanický popis rostliny
Šalvěj hispánská je jednoletá rostlina dorůstající až osmdesáti centimetrů. Její stonek je čtverhranný a kolem dokola obrostlý zelenými, sametovými listy. Listy jsou zelené, žilkované a na samotném konci špičaté. Květy šalvěje hispánské jsou modré až fialové, ale i bílé.
Semínka šalvěje hispánské jsou milimetrové oválky barvy bílé nebo hnědé. Zbarvení semínka se řídí svými okvětními lístky, kdy z bílého okvětí jsou čia semínka bílé a z modrofialových květů hnědé. Světlá se nazývají „salba“, kdežto pojmenování chia náleží tmavším, či směsi obou semínek. Oba druhy čia jsou na vysoké výživové úrovni a perfektně se doplňují.
Původ a rozšíření
První zmínka o semínkách chia se datuje již před 4 tis. lety v Mexiku, kdy Aztékové a indiáni využívali právě tyto semínka jako zdroj energie při výpravách, ale i jako platidla. Už to napovídá tomu, jakou čia semínka měli, mají a budou mít hodnotu.
Využití
Chia semínka jsou vhodná pro každého, protože nemají žádnou specifickou chuť. Jsou bez chuti a proto výborná ingredience například do džusu, pudinku, kaše, jogurtu a další nesčetné množství každodenní potravy nás všech.
Semínka chia jsou bohaté na proteiny, tedy bílkoviny, které jsou velmi důležitou složkou pro sportovce s vysokou fyzickou zátěží. Proteiny obsažené v chia tvoří až pětinu jejich váhy a předhání ostatní semena v obsahovém množství až o dvojnásobek!
Chia semínka jsou zajímavá především tím, že jsou schopna navázat dvanáctinásobné množství vody, než sama o sobě váží. Díky schopnosti absorbovat takovou vlhkost vytváří při smíchání s vodou tzv. rosol či gel. Chia v takovém stavu mají schopnost hydratovat lidské tělo pomalu a efektivně. Proto se také čia semínka nazývají jako semínka běžců. U sportovců napomáhají k vyšším výkonům. Jako další výhodou již zmíněného gelu je velikost, kdy zaplní žaludek a tím navodí pocit sytosti. Chia semínka jsou tedy velmi vhodná při dietách – už kvůli vysokému obsahu proteinů (dvakrát více než u ostatních semen), které jsou důležité pro udržení svalové hmoty. Uvítají je jistě i lidé, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu. Čia semínka neobsahují žádný lepek!
Již zmíněný vytvořený gel ze semínek chia je zvláštní nejen pro svou hydrofilní vlastnost, ale i pro schopnost vytvořit tzv. bariéru v žaludku. Ta má za vinu zpomalení procesu trávicích enzymů, čímž brání výkyvům a kolísání hladiny cukru v krvi – díky zpomalení přeměny sacharidů na cukry. Měli by tedy zbystřit diabetici.
Pro svůj vysoký obsah vápníku, čímž převyšuje pětinásobně mléko, je vhodným doplňkem pro děti. Využitelnost vápníku podporuje přítomnost boronu, který je dopravcem vápníku do kostí. Nejen děti, ale i lidé, kteří trpí na lámavost vlasů a nehtů by měli při nejmenším uvažovat o zařazení chia semínek do jídelníčku.
Chia semínka mají také vlastnost antioxidační. Při pravidelnosti užívání působí jako prevence před vždy přítomnými volnými radikály.
Účinné látky
Semínka šalvěje hispánské, tedy chia, obsahují zinek, měď, boron, vápník, vlákninu, proteiny, mangan, hořčík, jód, železo, draslík, fosfor, vitamíny a další látky prospěšné pro lidský organismus. V neposlední řadě jsou to Omega-3 mastné kyseliny, které tvoří 60 % z celkového množství obsaženého tuku. Za zmínku jistě také stojí již zmíněny boron, který je velmi důležitým minerálem pro stavbu a zpevnění kostí i zubů.
Tradiční dávkování
Optimální denní dávka chia jsou dvě polévkové lžíce (cca 25g) na den pro maximální využitelnost jejich účinků. Při vyšší fyzické či psychické námaze je možné denní dávku zvýšit.
Již zmiňovaný rosol z chia semínek získáme smícháním 1 dílu čia a 10 dílů vody. Gel je po chvilce poživatelný a vhodný konzumovat s jinými potravinami, nebo výživovými doplňky. Příkladem může být konopný protein, který je také velmi bohatý na bílkoviny. Sportovci jistě ocení možnost kombinace těchto dvou ingrediencí.
Upozornění: Chia semena obsahují omega 3 mastné kyseliny, kteřé ředí krev a snižují tím krevní tlak. Z tohoto důvodu se chia semínka nedoporučují lidem trpící na nízký krevní tlak a jedince užívající léky na ředění krve jako např. Warfarin.
Pěstování
Šalvěj hispánská je pro svoje velmi užitečná semínka chia pěstována v některých státech Severní a Jižní Ameriky. Není jednoduché chia vypěstovat i když je známo, že zmíněná šalvěj hispánská má ráda písčitou půdu, ale i na suchých kamenných skalkách se cítí jako doma.