Botanický popis rostliny
Vojtěška je víceletá luštěnina z čeledi bobovité. Alfalfa jak se také vojtěška nazývá, dorůstá výšky jednoho metru. Má trojčetné řapíkaté lístky a její květy se zbarvují do modrofialova. Plodem vojtěšky je ledvinovitě či spirálně stočený lusk.
Původ a rozšíření
Původem je z Malé a Střední Asie. Její pěstování je v Evropě známo již od dob starověkého Řecka a Říma, kdy se přes Řecko rozšířila z Persie. Dnes tato plodina zdomácněla i v Americe, Asii či Novém Zélandu.
Využití
Mladá zelená vojtěška se stejně jako další zelené potraviny (mladý ječmen, mladá pšenice,chlorela...) používá k alkalizaci zakyseleného organismu. Detoxikuje a čistí organismus. Alfalfa byla a je používána jako prostředek zpomalující stárnutí jež celkově posiluje organismus. Díky anabolickým účinkům pomáhá zvyšovat výkonnost a odolnost organismu. Tradičně byla užívána na potíže trávicího traktu. Zlepšuje trávení (detoxikuje trávicí trakt), neutralizuje kyselé žaludeční šťávy. Vitamín U, který obsahuje (také ho osahuje syrové zelí) se užívá jako podpora při léčbě vředů. Celkově pak podporuje chuť k jídlu a zlepšuje metabolismus. Reguluje funkci jater a ledvin-působí jako přírodní diuretikum. Vojtěška podporuje lepší vstřebávání bílkovin, vápníku, železa a dalších stopových prvků. Je vhodná pro diabetiky, díky schopnosti stabilizovat hladinu cukru v krvi. Dostatkem vitamínu D, vápníku a fosforu posiluje kosti a zuby. Obsah těchto látek ocení především děti při růstu a starší ženy u nichž naopak dochází k řídnutí kostí. Známy jsou též antiseptické účinky alfalfy. Užívá se při zánětech všeho původu. Od bolestí ulevuje lidem s revmatismem z nichž nejčastější bývá artritida.
Účinné látky
Medicago sativa jež je latinský název pro vojtěšku, obsahuje velké množství bílkovin a to až 40% v klíčkách a okolo 20% v mladých výhonkách. Díky takto velkému obsahu bílkovin má vojtěška tzv. anabolický efekt. Pro schopnost tvorby svaloviny a dalších tkání je výborným doplňkem pro sportovce nebo fyzicky vytížené jedince. Součástí bílkovinné složky je také osm esenciálních aminokyselin. Osahuje i mnoho vitamínů (A,E,D,K,B6) a též menší množství vitaminu C a U. Za zmínku stojí i celá řada minerálů (vápník, fosfor, železo,draslík) nebo chlorofyl.
Tradiční dávkování
1lžičku vojtěšky rozmícháme do 150ml vody či jiné tekutiny (ne horké). Vhodné užívat 3x denně po dobu tří týdnů.
Pěstování
Velmi rozšířené je pěstování vojtěšky jako krmiva zejména pro skot, kterému poskytuje velké množství bílkovin potřebných pro nárůst svalové hmoty. Teprve nedávno se konzumace mladé zelené vojtěšky více rozšířila mezi populaci pro její skvělé vlastnosti i když zmínky o jejím užití k léčebným účelům známe již z dob starověku. Pěstuje se ze semen ledvinovitého tvaru. Dařit se jí bude především v teplejších oblastech mírného pásu. Tradičně se pěstuje v kukuřičných a řepařských oblastech. Vhodné jsou půdy s neutrálním pH. Díky poměrně hlubokému a rozvětvenému kořenovému systému je celkem odolná vůči obdobím sucha.
Naše vojtěška je sklízena v době kdy dosahuje 10-15cm tedy pouze mladé lístky v době kdy obsahují vysokou enzymatickou hodnotu. Je šetrně očištěna a lyofilizována (vakuově vymražena). Následně je rozemleta na jemný prášek. Jedná se o velmi šetrný způsob zpracování, který zaručuje maximální uchování prospěšných látek.