Kustovnice čínská – Goji
Uvařte si čaj z plodů té nejkvalitnější goji dle chuti. -> 8g na 0,5l vody, teplota vody 100°C, doba louhování 15 minut (ne více jak 100g/den). Má výbornou chuť, takže ji lze konzumovat i samostatně.
Ustanovení nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006, o výživových a zdravotních tvrzeních, nám nedovoluje informovat vás o účincích této rostliny na váš organismus. Informace o působení si prosím dohledejte ve volně dostupných zdrojích na internetu či v literatuře.
Kustovnice čínská je trnitý keř dorůstající výšky až 2,5 metrů. Má převislé větve a kvete drobnými fialovými kvítky s nálevkovitě srostlými korunními plátky. Plody jsou jasně červené bobule na dlouhých stopkách. Kustovnice se silně rozrůstá, často zplaňuje a vytváří křoviny, které slouží ptákům jako úkryt a bobule jako potrava.
Jak se Goji užívá
Goji se konzumují samotné jako mimořádně dobrá svačinka, nebo se přidávájí do cereálních směsí ke snídani. Skvělé je i přidávat goji do ovocných koktejlů a šejků, jejichž základem může být třeba super výživné konopné mléko (viz. konopné semínko).
Čínskou specialitou je příprava čaje z Goji, podobně jako to my děláme s šípky. Goji lze přitom sníst i po vyluhování. Vědci tvrdí, že pro dosažení blahodárných účinků stačí konzumovat 10 až 30 gramů denně (malá hrst).
Goji nejsou příliš bohaté na ovocné cukry a proto si po vysušení nezachovávají měkkost jako třeba rozinky. Pokud vám jejich křupavá konzistence nevyhovuje, stačí do sáčku vložit čerstvý plátek jablka. Goji za den absorbují vlhkost a jsou měkké. Často však změknou i po několika dnech, kdy je sáček otevřený - absorbují vlhkost ze vzduchu.