Mumio, které je očištěné od veškeré příměsi, je tlustá, homogenní, lepkavá, lesklá hmota elastické konzistence připomínající dehet nebo asfalt mající barvu od bílé po tmavě hnědou s osobitým aroma. Specifická hmotnost hmoty je v rozmezí 2-2,5; pH 0,05% roztoku je okolo 6,7-7,0 (při skladování se roztok mírně zalkalizuje a tvrdne, jelikož ztrácí vlhkost) a teplota tání je okolo 80 °C. Mumio je snadno rozpustitelné ve vodě, málo rozpustné v 95 % alkoholu a éteru.
Původ a rozšíření
Jak jsme výše zmiňovali, dodnes se nezná organický ani anorganický původ shilajitu mumia. Všechny zdroje se nicméně shodují, že se jedná o výtvor vzniklý usazováním v jeskynních prostorech. Historické zdroje uvádějí, že tato hornina byla využívána po staletí lidmi z Kavkazu, pohoří Altaje a Tibetu. Jiné zdroje uvádějí zřejmý původ shilaitu Pákistán. Nejkvalitnější materiál je dovezen z Kyrgyzstánu. Vyskytuje se ve vysokohorských oblastech, kde je k nalezení na území Číny, Ruska, Indie A Tibetu.
Využití
Látku zřejmě objevili lovci, kteří pronásledovali zraněnou nebo štvanou zvěř a pozorovali, že zvíře, které lízalo nebo žvýkalo tuto horninu se rychleji hojilo a uzdravovalo. Od té doby se mumio stalo předmětem usilovného zájmu u člověka. V moderní době proběhlo mnoho studií, které se snaží popsat, potvrdit nebo vyvrátit zdravotní účinky shilaitu - níže je později uvedeme.
V současné době je shilajit mumio studováno jako prostředek s možným využitím k udržení zdravých kloubů a kostí zvláště u pacientek po menopauze. Může zmírňovat výkyvy nálad, zmírňovat stres a slabost. Co se týče studií na zvířatech a posléze lidech bylo zjištěno, že obsahové látky shilaitu v určité koncentraci měly příznivý účinek na zrychlení procesu hojení při akutních nezávažných zlomeninách při zajištění kvalitních podmínek prostředí. Stejně se shilajitu munio doporučuje k udržení normálních mentálních a kognitivních funkcí organismu.
Lidová medicína Kyrgyzstánu doporučuje shilajit mumio při mnoha onemocněních. Další indikací shilaitu je využití jeho pozitivních účinků na trávení a udržení metabolické harmonie při zpracování sacharidů a lipidů. Léčitelé doporučují munio jako antioxidační prostředek, který pomáhá eradikovat volné radikály, čímž značně ulevuje aktivitě imunitního systému v boji proti škůdným molekulám z vnějšího i vnitřního prostředí.
Uzbecká medicína doporučuje shilajit mumio v případě zvýraznit sílu celého organismu (zvláště kardiovaskulárního systému), při onemocnění jater nebo žaludku, při astmatu a dalších respiračních onemocněních infekčního původu jako je tuberkulóza a různé záněty, při bolestech hlavy, migrénách, obrně nebo cukrovce. Místní lékaři a léčitelé doporučují mumio při roztroušené skleróze, při zánětech mozkových blan, neurasteniích, psychopatii, epilepsii, otřesech mozku a hysterii. V tradičním pojetí shilajit mumio normalizuje funkce orgánů, celkově posiluje systém, odstraňuje neduhy a funguje jako roborans. Pomáhá v mnoha ohledech zaktivovat pohlavní soustavu, urychluje srůstání zlomenin a hojení ran.
Zdá se, že obsahové látky uklidňují a doplňují lidský metabolismus, pomáhá doplňovat elektrolyt v plasmě, v membránách nervových vláken, čímž zřejmě přispívá ke snížení čití bolesti, uklidnění, posílení chuti k jídlu, zlepšení hojení zlomenin, snížení času k usnutí, zřejmě urychluje proces hojení u ran, spálenin a vnitřních zranění. Jako adaptogen pomáhá shilajit mumio tělu k dosažení rovnovážného stavu, má charakter posilující nerovnováhu energie, harmonizuje a regeneruje organismus a posiluje tam, kde posilovat je třeba.
Ajurvéda hodnotí shilajit mumio jako vynikající antioxidační, protizánětlivý a antistresový prostředek zvyšující odolnost, sílu a vytrvalost organismu, zlepšuje paměť, kognitivní schopnosti, odvrací zažívací potíže, zesiluje potenci a omlazuje sexuální život. Lidová medicína popisuje zlepšení funkce vylučovací soustavy, čímž se podtrhuje i laboratorní experiment, při kterém byl testován vliv obsahových látek shilaitu na funkci a stavbu močové trubice s docela pozitivními výsledky na pružnost endotelu močové trubice.
Evropská zdravotnická agentura potvrzuje, že pravidelné popíjení mumio může mít pozitivní vliv k normálnímu zdraví trávení, udržení hmotnosti, reprodukční funkci, menstruačnímu komfortu, zdraví kloubů a kostí, imunitního systému, duševního zdraví a kognitivní schopnosti. Vše je na bázi potvrzených studií, které popisují určité vrácení k normálnímu zdraví. Zdá se, že pravidelné užívání obsahových látek mumio mohou mírně snížit plasmatickou koncentraci volného cukru při hyperglykémii plynoucí z rozvoje diabetu. Evropská agentura na ochranu potravin hodnotí shilajit mumio jako potravinu pomáhající udržovat pevnost kostí a zdraví kloubů.
Od padesátých let minulého století bylo provedeno několik vědeckých výzkumů pod záštitou Ruska a Indie zabývajících se obsahovými látkami shilajitu mumio. Z tamních laboratoří vyšly najevo výsledky o pozorování mírného efektu pravidelné konzumace obsahových látek mumioproti zánětlivým onemocněním (arthritidy, revmatismus), difúzním bolestem, vředovitým chorobám, úzkosti, strachu, stresu, stárnutí a jako nootropikum (jednoduše látky zlepšující funkci a kapacitu mozku) v optimálních dávkách po patřičnou dobu.
Z nedostatku informací není vhodné podávat dětem mladších 3 let. Nemá návykové účinky a zdá se, že shilajit mumio mohou užívat všechny věkové kategorie. Jelikož může způsobit navýšení koncentrace kyseliny močové, není doporučeno užívat mumio pacienty trpící dnou nebo revmatismem. Pacienti užívající antidiabetika metformin a glibenklamid by se měli konzultovat s lékařem ohledně společného užívání léčiv a shilajitu mumio.
Účinné látky
Shilajit mumio obsahuje mnoho účinných látek, mimo jiné jako adaptogen zastiňuje jiné tím, že po 100% vyčištění vystupuje jako přírodní směs obsahující 17 aminokyselin (arginin, asparagin, valin, glycin, histidin, alfa-alanin, prolin, tyrosin, fenylalanin, serin, lysin, threonin, leucin, glutamin, isoleucin, methionin a cystin), téměř komplex B vitaminů, provitamin D, makroprvky (draslík, vápník, hořčík, sodík, fosfor), stopové prvky ( zinek, selen, železo, kobalt, měď, molybden, mangan,...) a organické kyseliny (benzoová, hippurová, mastné kyseliny, ichthyol, triterpeny, fulvokyseliny, dibenzo-alfa-pyrony a huminové kyseliny).
Tradiční dávkování
Balení shilaitu se mohou lišit velikostí balení i formou, v jaké je dovezen a připraven ke konzumaci. Klasická forma je práškovaná, přičemž v rámci balení by měla být součástí lžička s přesnou odměrkou (možno použít lžičku doma, na té je však lepší si hmotnost odměřit a odvážit). U dospělého pacienta, který užívá shilajit mumio z preventivních důvodů je doporučováno začínat dávkou 200 mg prášku zamíchaný v 200 ml vody 2x denně vždy alespoň 30 minut před jídlem, po týdnu (nebo možno více) by se dávka mohla navýšit na 400 mg 2x denně se zachováním způsobu aplikace, přičemž maximální denní dávka je 500 mg 2x denně. Děti od 3 do 4 let mohou užívat 1/4 dávky dospělého a děti od 4 - 10 let věku mohou užívat 1/2 dávky dospělého.
Délka pravidelného užívání shilaitu by měla být vždy maximálně 3 týdny, jiné zdroje uvádějí dostatečnou dobu 10-30 dní, poté by si měl organismus po určitou dobu (nejlépe stejně dlouhou, jako trvala léčba) odpočinout. Tyto kůry je dle potřeby vhodné opakovat 3x - 4x. Mumio může být rozpouštěné ve vodě, ovocných šťávách, čaji s medem nebo v mléce. Externě se mumio užívá rozpuštěné ve vodě nebo v lihu a potírá se jím kůže.
Existují některé recepty, jak užívat mumio samostatné nebo v kombinaci, interně nebo externě. Při zlomeninách, pohmožděninách a popáleninách je doporučené užívat 0,2-0,5 g mumia po dobu 25 dní s 10 následujícími dny volna. Během celé doby je doporučované pravidelné mazání tinkturou shilajitu mumia. Při pohmoždění hrudníku se popíjí shilajit mumio s 0,2 g odvaru kmínu. Při cukrovce se doporučuje užívat 0,2 g mumio 2x denně po dobu alespoň 10 dní, poté 5 vynechat. Při alergiích, zánětech nebo rýmě se doporučuje užívat 0,2 - 0,3 g mumia po dobu 25 dní, stejným roztokem se může kloktat a proplachovat dutiny.
Pěstování
Dokonce v dnešní době moderní technologie se zatím zcela neví, jaký je biologický původ mumia. Dodnes se typuje, zda-li je původ živočišný, geologický nebo rostlinný. Shilajit totiž obsahuje široké spektrum aminokyselin a vitamínů (živočišný a rostlinný původ), ale také vysoký obsah minerálních látek, což poukazuje na geologický původ. Jiné obce a sdružení mají i jiné teorie, například že se jedná od organické pozůstatky zvířecího i rostlinného původu, které se v tisíciletém procesu smísily a vytvořily jakýsi rezervoár společně s anorganickými látkami z okolí. Jiné zdroje uvádějí, že by se mohlo jednat o exkrementy horských dnes již vyhynulých savců.
V prodeji je mumio pouze čištěné. Surové mumio před uskladněním a distribucí na trh je potřeba očistit klíčovým procesem. Až poté získá mumio svoji terapeutickou využitelnost. K vhodnějšímu čištění mumia patří sofistikovaná metoda za použití čisté pramenité vody a mechanické síly, něž použití organických rozpouštědel, které podle některých výchozí materiál zničí nebo v lepším poškodí.
Shilajit mumio je v historických spisech zmiňováno již Aristotelem a Avicennou. Abú Alí ibn Síná popisuje shilajit mumio jako antiseptický prostředek užívaný lidmi z oblasti Kavkazu. Ještě starší spisy jsou texty psané sanskrtem, které jsou staré až 3000 let, zmiňující látku shilajit, které je připisovaná záhadná moc ničit slabost a obecně nemoc. Další ájurvédské spisy popisují objev vesničanů, kdy si při pozorování unavených opic nebo zraněných zvířat všimli, že všechna zvířata žvýkají zvláštní horninu nebo byly zvyklé ji olizovat.